Wróć
min
13
.
03
.
2024

Dieta paleo - zalety, wady oraz naukowe dowody na temat diety paleo

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Dieta
Spis treści

Dieta paleolityczna – bo tak brzmi jej pełna nazwa – ponad dwie dekady temu zaczęła się cieszyć ogromnym zainteresowaniem i popularnością za sprawą książki Loren Cordain. Obietnica zrzucenia zbędnych kilogramów oraz bycia zdrowym brzmi kusząco, więc nic dziwnego, że ta zachęta przyciągnęła uwagę wielu osób do publikacji oraz – oczywiście – samej diety paleo. Co to za model żywienia? Jak z założenia miałaby wyglądać taka współczesna paleo dieta i co nauka mówi na ten temat? Sprawdzamy!

Dieta człowieka paleolitu

Informacji o tym, jak wyglądała dieta człowieka paleolitu, dostarczają przede wszystkim wykopaliska. Nie mamy jednak stuprocentowej pewności co do tego, jakie produkty gościły w ich paleo diecie. Prawdopodobnie trudno mówić o jednej uniwersalnej diecie paleo, ponieważ sposób żywienia w dużej mierze zależny był m.in. od położenia geograficznego oraz warunków klimatycznych. 

Plemiona żyjące w tym czasie były grupami zbieracko-łowieckimi, które używały prymitywnych narzędzi oraz potrafiły rozniecać ogień. Z pewnością ówczesna dieta paleo nie zawierała produktów mlecznych, ponieważ człowiek nie udomowił  jeszcze bydła. Paleo dieta nie mogła też obfitować w rafinowane cukry, gdyż paleolityczni ludzie nie mieli niezbędnych narzędzi i wiedzy, która umożliwiłaby na pozyskanie cukru z dostępnych roślin. Jedynym tego typu wysokocukrowym produktem był miód, którego zdobycie nie było też znowu takie proste. 

Dieta paleo nie uwzględniała również zbóż. Grupy zbieracko-łowieckie nie uprawiały jeszcze ziem, więc nie mogły korzystać z własnych plonów. Nie znano również soli czy rozmaitych dodatków do żywności. W związku z tym ówczesna dieta paleo, czyli dieta człowieka paleolitu, bazowała na tym, co udało się upolować (mała zwierzyna) i zebrać. 

W porównaniu do współczesnej diety zachodniej dieta okresu zbieracko-łowieckiego charakteryzowała się niższym spożyciem węglowodanów, względnie niskim ładunkiem glikemicznym, wyższą pojemnością antyoksydacyjną, wyższym spożyciem białka, niższym stosunkiem sodu do potasu i wyższym spożyciem czystej wody.

{{cta}}

Zasady współczesnej diety paleo

Choć dieta paleo zyskała popularność między innymi dzięki książce wspomnianej we wstępie tego tekstu, to propozycja stosowania takiego modelu żywienia po raz pierwszy pojawiła się w artykule naukowym z 1985 roku. Natomiast to Loren Cordain w swojej książce „The Paleo Diet” określił, jak powinna wyglądać współczesna dieta paleo. Zasady tego modelu żywienia to przede wszystkim spożywanie wszystkich rodzajów chudego mięsa, owoców morza oraz dostarczanie sobie nieskrobiowych warzyw i owoców. Natomiast we współczesnej wersji diety paleo tłuszcze powinny pochodzić głównie z ryb morskich, orzechów oraz oliwy.

Czego natomiast zgodnie z jego założeniami należy unikać w paleo diecie? Przede wszystkim produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, nabiału i przetworzonej żywności. 

Dieta paleo - produkty zalecane i niezalecane

Wśród zalecanych źródeł białka na diecie paleo należy wskazać:

  • białe mięso bez skóry (kurczak, indyk, perliczka),
  • podroby,
  • mięso wieprzowe (karkówka, polędwica, schab, inne chude kawałki),
  • wołowina (udziec, polędwica, łata wołowa, chuda cielęcina),
  • ryby i owoce morza (m.in. dorsz, halibut, łosoś, makrela, okoń, pstrąg, szczupak, tilapia, tuńczyk, turbot, węgorz, homar, krab, małże, ostrygi, raki).

Zalecane źródła tłuszczów w diecie paleo to przede wszystkim te, które dostarczają jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Będzie to oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado czy orzechy (niesolone). Równie istotne są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, których źródłem są ryby morskie i owoce morza, olej lniany czy olej rzepakowy.

Źródłem węglowodanów w diecie paleo są przede wszystkim warzywa i owoce, z pominięciem tych wysokoskrobiowych (ziemniaki, bataty).

Wśród niezalecanych źródeł białka i w niektórych przypadkach także kwasów tłuszczowych wyróżnia się: sery, nasiona roślin strączkowych, przetwory mięsne (salami, kiełbasa wieprzowa, parówki), bekon oraz wszelakie produkty zbożowe. Niewskazane są także wszelakie przetworzone produkty (np. słodycze) i inne pokarmy będące źródłem dużej ilości soli, cukrów czy konserwantów oraz wzmacniaczy smaku.

Dieta paleo - wpływ na zdrowie

Przed podjęciem decyzji o zmianie swojego modelu żywienia, warto wiedzieć, jaki wpływ na zdrowie może mieć dieta paleo. Zasady tego sposobu odżywiania, które wiążą się z eliminacją niektórych produktów czy grup produktowych powodują, że jest to dieta o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, sacharozy, z dość wysokim udziałem błonnika pokarmowego i antyoksydantów.

Interwencje polegające na wdrożeniu diety paleo przez kilka tygodni pokazywały jej pozytywny wpływ na parametry lipidowe, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wybrane składowe zespołu metabolicznego. 

U części osób zastosowanie diety paleo pozwalało uzyskać efekt redukcji masy ciała, natomiast wykorzystywanie tego modelu żywienia w celu zrzucenia kilogramów może nie być najlepszym pomysłem, jeśli podchodzimy do diety paleo w sposób zero-jedynkowy. Obserwowany spadek masy ciała wynika z deficytu energetycznego, który w diecie paleo jest zwykle efektem eliminacji dużych grup produktów. Trudno również długoterminowo utrzymać taką dietę, co w rezultacie często kończy się jej porzuceniem i powrotem do dotychczasowych nawyków żywieniowych. Te same efekty redukcyjne można uzyskać wprowadzając drobne modyfikacje do jadłospisu - długoterminowo przyniosą one oczekiwane efekty i staną się elementem codziennego stylu życia, a nie jedynie chwilową zmianą. 

Jednocześnie dieta paleo może dostarczać zbyt dużych ilości białka, a także zapewniać zbyt małą ilość wapnia. Ze względu na eliminację dużej grupy produktów (zboża i ich przetwory), może być też uboga w witaminy z grupy B. W diecie paleo udział węglowodanów jest stosunkowo niski, dlatego nie będzie ona najlepszym wyborem dla osób aktywnych fizycznie.

{{cta_1}}

Kiedy stosować dietę paleo?

Dane wskazują na to, że dieta paleo może znaleźć swoje zastosowanie w prewencji i terapii zespołu metabolicznego, otyłości, cukrzycy typu II czy trądziku. Są to jednak wyniki krótkotrwałych interwencji żywieniowych, których wyników nie można przełożyć na efekt długofalowy. Takich długoterminowych interwencji żywieniowych z dietą paleo wciąż brakuje. Osoby zainteresowane wdrożeniem diety paleo (np. ze względu na wskazane powyżej możliwości jej zastosowania w różnych stanach chorobowych), warto aby skonsultowały się z dietetykiem i realizowały ją pod jego opieką. 

Należy mieć również na uwadze, że nie jest to model żywienia pozbawiony wad i nie każdy problem zdrowotny rozwiąże dieta paleo. Jak zacząć swoją przygodę z takim modelem żywienia, jeśli chcesz osiągać korzyści zdrowotne z nią związane? Zacznij od wdrożenia kilku jej podstawowych i jak najbardziej słusznych założeń, takich jak ograniczenie spożycia soli, przetworzonej żywności oraz spożycie większej ilości warzyw.

Efekty diety paleo

Osoby decydujące się na taki model żywienia, często zastanawiają się, jakie korzyści może przynieść im dieta paleo. Efekty odchudzania przy takim żywieniu tak naprawdę są widoczne i wymierne, o ile zostanie zachowany deficyt energetyczny

Faktem jest, że wyeliminowanie przetworzonej żywności, zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz chudych źródeł białka, może sprzyjać wytworzeniu tego deficytu. Nie jest to jednak związane z żadnymi magicznymi właściwościami diety paleo. Opinie osób osiągających swoje cele sylwetkowe przy tym modelu żywienia prawdopodobnie będą pozytywne, ale trzeba wiedzieć, że dieta paleo nie jest uniwersalnym modelem diety dla wszystkich i remedium na nadmierną masę ciała. 

Z pewnością warto czerpać z jej niektórych założeń, takich jak ograniczanie przetworzonej żywności, unikanie nadmiaru soli czy dbanie o spożycie warzyw i owoców. Wciąż jednak nie jest to jednak dieta pozbawiona wad i może przynosić podobne rezultaty redukcyjne, co jadłospis dostosowany do preferencji żywieniowych, który nie wyklucza dużych grup produktów, jakimi są produkty zbożowe i produkty mleczne.  

{{cta_2}}

dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Dieta
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/dieta-paleo---zalety-wady-oraz-naukowe-dowody-na-temat-diety-paleo
28
.
01
.
2025
February 4, 2025

Body positive a otyłość

Body Positive to jeden z najbardziej dyskutowanych ruchów społecznych ostatnich lat, szczególnie w kontekście zdrowia i sprawności fizycznej. Podczas gdy jego zwolennicy podkreślają wartość samoakceptacji i walki z krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi wyglądu, przeciwnicy ostrzegają przed ryzykiem normalizacji otyłości. Ta niejednoznaczność skłania do głębszej analizy zjawiska i jego wpływu na nasze podejście do zdrowia. Czy faktycznie leczenie choroby otyłościowej nie idzie w parze z ciałopozytywnością? Czym jest Ruch body positive? Body Positive to nic innego jak lubienie swojego ciała, w Polsce w ostatnich latach popularne stało się stwierdzenie “ciałopozytywności”. Ideą nurtu body positive jest akceptowanie swojego ciała takim jakie jest, bez względu na wszelkie niedoskonałości, znamiona czy dodatkowe kilogramy. Pierwsze wzmianki na temat ruchu body positive pojawiły się w późnych latach 60. To właśnie w 1969 roku powstała działająca do dziś organizacja, dbająca o edukację społeczeństwa w temacie choroby otyłościowej. National Association to Advance Fat Acceptance zwraca również uwagę na dyskryminację ludzi ze względu na ich masę ciała. Chociaż początkowo ruch body positive koncentrował się głównie na walce z uprzedzeniami wobec osób z nadwagą i otyłością, jednak z czasem ewoluował w kierunku szerszego przesłania akceptacji różnorodności ciał. Obecnie ruch ten promuje pozytywny stosunek do własnego ciała niezależnie od jego rozmiaru, kształtu, koloru czy sprawności. W mediach społecznościowych można znaleźć miliony zdjęć z hasztagiem #BodyPositive, które zachęcają do akceptowania swoich niedoskonałości, w tym rozstępów, piegów, blizn, cellulitu czy nieidealnych sylwetek.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
17
.
01
.
2025
February 4, 2025

Jak wyznaczać cele w odchudzaniu?

Proces leczenia otyłości to dla wielu osób jedna z najtrudniejszych zmian w życiu, wymagająca nie tylko silnej motywacji, ale przede wszystkim właściwego podejścia i odpowiedniego planowania. To właśnie dzięki odpowiedniemu planowaniu dążenie do wymarzonego celu, może okazać się znacznie prostsze niż myślisz. Ważne jest, aby umiejętnie wyznaczyć odpowiednie kroki, które będą zarówno podnosiły poprzeczkę, jak i były realistyczne do wykonania. Warto pamiętać, że leczenie otyłości to nie sprint, a raczej maraton małych kroków. To proces wymagający cierpliwości i systematyczności. Cel główny i cele pośrednie w procesie odchudzania Rozpoczynając swoją podróż w kierunku zdrowszego stylu życia, często skupiamy się wyłącznie na l wadze, którą chcemy osiągnąć. Jednak skuteczne odchudzanie wymaga szerszej perspektywy. Cel główny powinien być jasno określony, ale równie istotne jest wyznaczenie celów pośrednich, które pomogą nam utrzymać motywację i monitorować postępy. Wyobraźmy sobie cel główny jako szczyt góry, na który chcemy się wspiąć. Samo patrzenie na wierzchołek może być przytłaczające, dlatego warto wyznaczyć punkty postojowe na trasie. Te właśnie punkty to nasze cele pośrednie. Mogą one dotyczyć nie tylko wagi, ale także innych aspektów zdrowego stylu życia: zwiększenia dziennej liczby kroków, wprowadzenia regularnych posiłków czy ograniczenia słodyczy w codziennej diecie.

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Zadbajmy razem o Twoje zdrowie

W Holi wiemy, że otyłość to złożona choroba, którą bardzo ciężko wyleczyć samodzielnie. Daj sobie pomóc i zagwarantuj wsparcie dedykowanego zespołu specjalistów!

Zacznij teraz